Ogłoszenia duszpasterskie, 29 marca 2015 – Wielki Tydzień

1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. W dniu dzisiejszym obchodzimy pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę liturgię rozpoczynamy o godz. 19:00.

W Wielki Czwartek obchodzimy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, ustanowienie Najświętszego Sakramentu i sakramentu Kapłaństwa (na mszy spotykamy się o godz. 19:00 – dop.red). Po mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy. Adoracja w Ciemnicy będzie trwała do godz. 22:00.

W Wielki Piątek adoracja rozpocznie się o godz. 7:00 i będzie trwała do godz. 19:00. W Wielki Piątek obchodzimy pamiątkę męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii (na liturgii Męki Pańskiej spotykamy się o godz. 19:00 – dop.red). Na liturgię Wielkiego Piątku składa się: liturgia Słowa, adoracja krzyża, komunia św. i procesja z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu. Gorzkie żale zaśpiewamy o godz. 22:00 a o północy będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Straż Pożarną prosimy, aby tradycyjnie trzymała straż przy Bożym Grobie.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Grobie Pańskim. Pamiętamy o tym gdy przychodzimy święcić pokarmy na stół wielkanocny.

Święcenie pokarmów będzie o godz. 10:00, 11:00,12:00 i 14:00

Możemy podzielić się w tym dniu z innymi, składając do przygotowanych w zakrystii koszy jakąś część tego, co sami mamy w swoich koszyczkach do święcenia. Przekażemy później te dary rodzinom potrzebującym wsparcia w naszej parafii. W tym dniu choć nie ma postu to Kościół zaleca powstrzymanie się od potraw mięsnych. Obrzędy Wielkiej Soboty to: poświęcenia ognia i paschału, Orędzie Wielkanocne, liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystia. Prosimy o przyniesienie świec. Po mszy św. Wigilii Paschalnej będzie dalszy ciąg Adoracji Pana Jezusa w Grobie Pańskim do godz. 22:00 i od 5:00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego do godz. 6:00

(Wielkanoc – w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego procesja rezurekcyjna i msza o godz. 6:00 – dop.red). Na procesję rezurekcyjną prosimy o zabranie feretronów i sztandarów. Ofiary składane przy krzyżu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę będą przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie i na przygotowanie Ciemnicy i Grobu Bożego w naszym kościele.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przez mieszkańców naszej parafii w Wielki Piątek i Wielką Sobotę:

godz. 22:00 Pasterniki i Ulice
godz. 23:00 Kotoc
godz. 1:00 Gołuchowice
godz. 2:00 od Huty i Przy Krzyżu
godz. 3:00 od Skawiny
godz. 4:00 Skotnica i Droga do Kotoca
godz. 5:00 od Krzyża do Kuźni
godz. 6:00 Środek i Góra Wsi
godz. 7:00 Zagonne – Nadewsie Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
godz. 5:00 Przy Drodze do Radziszowa

2. Zapraszamy parafian do licznego udział w nabożeństwie Gorzkich żali, które odprawiamy dziś o godz. 16:15

3. Obchodzącym w tym tygodniu imieniny i ważne rocznice, życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa.

4. Z serca dziękujemy Michalinie Pałac, Annie Szczyrbak i Elżbiecie Zaforymskiej, które pięknie przygotowały kościół na dzisiejszą niedzielę, a w nadchodzącym tygodniu prosimy rodziny z kolejnych trzech domów.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na składkę i do kopert na potrzeby naszego kościoła.

6. W zakrystii można jeszcze nabyć baranki wielkanocne. Ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na pomoc osobom starszym, które są pod opieką Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

7. Do chorych, których odwiedzamy w I piątki miesiąca udamy się z posługą sakramentalną w Wielki Czwartek 02 kwietnia o godz. 8:00. Chorych prosimy zgłaszać w zakrystii do środy włącznie.

8. Przed zakrystią znajduje się prasa katolicka: Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło i inne czasopisma. W Gościu Niedzielnym znajdziemy m. in.: film Mela Gibsona „Pasja”.

9. Z palmami w ręku z radością wyznajemy dziś Jezusa jako Króla. Bądźmy przy Jezusie także w Jego męce, śmierci i Zmartwychwstaniu. Błogosławionej niedzieli i dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia.

Posted in Ogłoszenia duszpasterskie.